JOANNA SOŁTAN (ur.1969r.)

MALARKA

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Malarstwo studiowała w pracowni Łukasza Korolkiewicza i Włodzimierza Pawlaka. Ukończyła Wydział Wzornictwa Przemysłowego dyplomem z wyróżnieniem pod kierunkiem Jerzego Porębskiego. Absolwentka renomowanego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Prowadziła autorskie studio projektowe, specjalizujące się w aranżacji rezydencji i pałaców. Członek ZPAP, Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich oraz European Confederation of Watercolour Societies.

Artystka porusza się w kilku mediach- olejnym, akwareli i akrylu. Pokazuje rzeczywistość, która daje świadomość transcendencji. Materia, ujawnia się jako przenikanie równolegle funkcjonujących wymiarów świadomych i podświadomych. W jej pracach, przenikanie jest symbolem wielowymiarowości człowieka i jego świata. Ten swoisty splot- historii rodu, miejsc egzystencji, relacji ,uczuć, przeżyć, buduje duchową energię obrazu. To właśnie ta energia komunikuje się z widzem na poziomie energetycznym, podświadomym i świadomym.

Maluje dynamiką. Wpisuje się w nurt koloryzmu i ekspresjonizmu. Charakterystyczny dla niej styl uzyskuje dzięki technice chlapnięć i przelewania mocno nasyconych pigmentów. Jej prace brały udział w kilkudziesięciu międzynarodowych wystawach w kraju i za granicą – w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii.

WAŻNIEJSZE WYSTAWY

2015r. – Polska- Kazimierz Dolny –I Międzynarodowa Wystawa Akwareli
2015r. – Czechy- Karwina- Wystawa Akwareli- grupowa
2016r. – Czechy- Cieszyn- Wystawa Akwareli – grupowa
2016r. – Polska- Katowice- Wystawa Akwareli – Galeria 4 ART.- grupowa
2016r. – Włochy – Alessandria- Palazzo del Monteferrato Mostra InternazionaleI”Acquerello- Międzynarodowa wystawa akwareli .
2017r. – Francja- Avinion – Międzynarodowa Wystawa Europejskiej Konfederacji Akwareli ECWS
2017r. – Niemcy- Haldensleben – Kultur Fabrik – Wystawa Polskiej Akwareli.
2017r. – Włochy- Fabriano- Międzynarodowa Wystawa Akwareli
2017r. – Hiszpania- Salamanka- Międzynarodowa Wystawa Europejskiej Konfederacji Akwareli ECWS.
2018r. – Polska- Grodzisk Mazowiecki- Wystawa galeria Popkolor – indywidualna
2018r. – Polska -Kraków- Pałac Sztuki -Międzynarodowe Sympozjum i Wystawa Europejskiej Konfederacji Akwareli ECWS.

HISTORIA MARKI

LATA 1969 – 1983

„Ku życiu” moje odkrycie malarstwa (1975)

Malarstwo zagościło w moim życiu w sposób symboliczny. Jako dziecko zachorowałam i długi czas pozostawałam w szpitalu. Spędzając wiele dni w łóżku szpitalnym- malowałam. Malarstwo stało się drogą ku życiu

Historia rodu (historyczne obiekty, meble antyczne babci)
Uświadamiam sobie jak wielki wpływ na moją estetykę i wybór studiów miała moja babcia i jej dom wypełniony starymi antycznymi meblami, które otrzymała jako posag, w okresie międzywojennym od zaprzyjaźnionej hrabiny Potulickiej. Żyjąc w czasach, gdy w mieszkaniach w bloku, królowały te same zestawy mebli , w mojej duszy pracował widok pokoiku babci, tak magiczny i odmienny.

Pierwszym etapem w mojej karierze zawodowej po studiach było projektowanie autorskich mebli w klasycznym stylu, który nawiązywał do dobrego rzemiosła okresu międzywojennego.

LATA 1984-1989

Pałac Buchholtzów
– (świadome ugruntowanie się we mnie idei poszanowania historii, dbania o dziedzictwo i ukochanie piękna)

Miałam to szczęście uczęszczać do Liceum Plastycznego, które mieściło się w Pałacu Buchholtzów w Supraślu. Tu uczyłam się podstaw malarstwa, rzeźby i chłonęłam ideę poszanowania historii, dbania o dziedzictwo i ukochanie piękna. Ta idea ukształtowała moje wybory zawodowe i życiowe.

LATA 1989-1995

Duchowość i rozwój

Na studiach nie przypadkowo gmachem mojego wydziału był dawny budynek zakonny a kaplica była moją salą wykładową. Duchowość i religia jest ważnym dla mnie elementem życia i twórczości. Staram się aby mój rozwój osobisty przebiegał na kilku płaszczyznach bo bez tego przekaz i twórczość wydaje mi się oparta na powierzchowności i bardzo realistyczna. Aby móc o czymś istotnym opowiedzieć warto zagłębić się we własna historię rodu, poznać uczucia które nami targają , bądź są zamrożone, zgłębić tajemnice skrywane w zakamarkach duszy.

DZISIAJ

„Wola życia”

Moją historię tworzą ciężkie losy wojenne mojej rodziny. Od moich przodków otrzymałam ogromną wolę życia. Ich determinacja i chęć przetrwania pomimo zagrożenia życia, zobowiązują mnie do czerpania z życia radości i spełniania swoich marzeń, bo cudem jest to, że jestem na tym świecie. Gdyby oni nie przeżyli, mnie by nie było. Jestem im bezgranicznie wdzięczna za to że żyję.

„Jestem cudem na tym świecie”

Okresem przełomowym dla mojej twórczości był moment, w którym uświadomiłam sobie, że „ Jestem cudem na tym świecie”. To zrozumienie przyszło, kiedy pozwoliłam sobie przejść tą drogę jaką przechodzili moi przodkowie. Historia ich losów była dramatyczna, ale to ona mnie ukształtowała. Wtedy to namalowałam pierwszy obraz z cyklu „Zasilenie”. Dzisiaj rozumiem, że droga którą przeszłam jest znacząca dla osób które doświadczają energii duchowej moich obrazów. Osoby te maja wgląd w moją twórczość na trzech poziomach- świadomym, podświadomym i energetycznym. Często spoglądam na ten obraz, on wisi na ścianie mojej pracowni i przypomina mi o tym, że jestem kolejnym elementem historii, że ta historia nadal się toczy w losie moim i moich dzieci, które niosą tak jak ja, energię naszych przodków. Co z tą energią zrobimy – to staje się naszym życiowym wyborem. ZASILENIE – to mój wybór.

INSTAGRAM